Lady Samson Basketball

2017-18 GOGEBIC LADY SAMSONS BASKETBALL SCHEDULE

RECORD

2 - 2

DAY

DATE

OPPONENT

LOCATION

TIME

RESULT

 

OCTOBER

 

 

 

 

Saturday

21

Anoka-Ramsey Scrimmage Jamboree

Coon Rapids, MN

 

 

 

NOVEMBER

 

 

 

 

Friday

3

Lake Michigan College

Chicago, IL

2:00 pm

50-98

Saturday

4

Cuyahoga Community College

Chicago, IL

11:00 am

59-69

Friday

10

St. Cloud Tech

Coon Rapids, MN

1:00 pm

87-74

Saturday

11

Anoka-Ramsey Community College

Coon Rapids, MN

4:00 pm

76-63

Friday

17

Rainy River Community College

Ely, MN

2:00 pm

 91-73

Saturday

18

Vermillion Community College

Ely, MN

2:00 pm

 110-60

Tuesday

21

Itasca Community College

Ironwood, MI

5:00 pm

 

Saturday

25

Highland Community College

Ironwood, MI

5:00 pm

 

Sunday

26

Hibbing Community College

Ironwood, MI

2:00 pm

 

Tuesday

28

Vermillion Community College

Ironwood, MI

5:00 pm

 

 

DECEMBER

 

 

 

 

Wednesday

6

Mesabi Range College

Ironwood, MI

5:00 pm

 

Friday

8

Milwaukee Area Technical College

Milwaukee, WI

5:00 pm

 

Saturday

9

Bryant & Stratton

Milwaukee, WI

Noon 

 

Friday

15

Silver Lake College

Ironwood, MI

6:00 pm

 

Saturday

16

Western Technical College

Ironwood, MI

2:00 pm

 

Friday

29

Milwaukee Area Technical College

Escanaba, MI

1:00 pm

 

Saturday

30

Alpena Community College

Escanaba, MI

9:00 am

 

 

JANUARY

 

 

 

 

Wednesday

3

Fond Du Lac Tribal Community College

Ironwood, MI

5:00 pm

 

Friday

5

Sisseton Wahpeton College

Thief River Falls, MN

3:00 pm

 

Saturday

6

Northland Tech. and Community College

Thief River Falls, MN

1:00 pm

 

Tuesday

9

Mesabi Range College

Virginia, MN

5:00 pm

 

Sunday

14

Highland Community College

Highland, KS

1:00 pm

 

Tuesday

16

UW-Superior JV (exhibition)

Superior, WI

5:00 pm

 

Tuesday

23

Hibbing Community College

Hibbing, MN

5:00 pm

 

Wednesday

24

Bay Community College

Ironwood, MN

5:00 pm

 

 

FEBRUARY

 

 

 

 

Thursday

1

UW-Superior JV (exhibition)

Ironwood, MI

5:00 pm

 

Saturday

3

Bryant & Stratton

Ironwood, MI

1:00 pm

 

Wednesday

7

UW-Marathon County

Ironwood, MI

5:30 pm

 

Wednesday

14

Fond du Lac Tribal Community College

Cloquet, MN

5:30 pm

 

Saturday

17

Illinois Central College

Peoria, IL

1:00 pm

 

Sunday

18

South Suburban College

South Holland, IL

1:00 pm

 

Saturday

24

Bay Community College

Escanaba. MI

Noon    

 

 

MARCH

 

 

 

 

TBD

TBD

NJCAA REGION XIII CHAMPIONSHIP

Ironwood, MI

TBD

 

TBD

TBD

NJCAA DISTRICT CHAMPIONSHIP

REGION XIII WINNER

TBD